شبکه انديشمندان قم
 
 

 

  Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
  کد خبر : 213375
  تاریخ انتشار : 20 تیر 1396 19:40
  تعداد بازدید : 997

  پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای پیامی را صادر نمود.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به مناسبت ١٧ شوال و همزمان با ٢١ تیرماه روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای پیامی را صادر نمود.
  در متن این پیام آمده است:

  بسمه تعالی

   از ضروری ترین نیازهای بشر که جزو شرط های اصلی بهداشت روانی به شمار می رود، آرامش خاطر، احساس امنیت، شادابی و نشاط است و ورزش یکی از راه های دست یابی به این امر مهم می باشد. ورزش، از طرفی با ایجاد محیطی فرح انگیز و نشاط آور؛ و از سوی دیگر با کاستن فشارهای عضلانی و از بین بردن سستی و کسالت، فشارهای روانی را مهار و باعث احساس شادی و نشاط می شود. به همین دلیل ورزش را «رابط جسم و ذهن» می نامند.

  فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای ریشه در تاریخ داشته و از قداست خاصی در بین مردمان ایران زمین برخوردار است . ورزش پهلوانی با نام مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) عجین شده و غیور مردان و دلاور زنان، رفتار پیشوای جوانمردان امیر مومنان(علیه السلام) را سر مشق خود قرار می دهند . ورزش زورخانه ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سننی که با پیروی از پهلوانان افسانه ای و تاسی از نخستین پیشوای شیعیان عالم حضرت علی ( علیه السلام ) خلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزشکاران بر می انگیزد و تقویت می کند.

  مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در این خصوص فرموده اند: ورزش باستانی کشورمان یک تاریخ و یک فرهنگ محسوب می شود که در طول سالیان با جوانمردی، گذشت و ایثار عجین شده است.

  ١٧ شوال روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای گرامی باد.

  حبیب رضا ارزانی

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان
  ۲۰ تیر ۱۳۹۶

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :